Școli și grădinițe eficientizate energetic

Primăria municipiului Chișinău lansează acum 3 ani un amplu program de performanță energetică “Eficiența energetică și izolare termică a clădirilor publice din municipiul Chișinău” cu suportul Băncii Europene pentru Reconstrucție și Dezvoltare (BERD) și Băncii Europene pentru Investiții (BEI).

Pentru a reduce emisiile de gaze în mediu și a scădea consumul anual de energie primară din surse convenționale a clădirilor publice, precum și urmărind scopul eficienței, a siguranței și durabilității în exploatare, a îmbunătățirii condițiilor de studii și a protejării sănătății copiilor, Primăria municipiului Chișinău a reabilitat termic mai multe instituții de învățământ din sectorul Centru:
– Liceul Teoretic “Vasile Lupu”
– Liceul Teoretic cu profil de arte “Nicolae Sulac”
– Complexul Educațional Gimnaziul- Grădinița “STEAM”
– Gimnaziul “Dumitru Matcovschi”
– Grădinița nr. 6
– Grădinița nr. 53
– Grădinița nr. 167

Toate dintre aceste instituții din sectorul Centru au beneficiat în ultimii ani de eficientizare energetică. Lucrări executate au vizat:
– Consolidarea structurii clădirilor
– Izolarea termică a pereților
– Schimbarea acoperișului
– Reparația subsolului
– Schimbarea tâmplăriei, a ferestrelor și ușilor etanșate, cu izolare termică și fonică
– Reabilitarea punctelor termice și rețelelor de termoficare interioară
– Instalarea sistemelor de ventilație
– Instalarea sistemelor de gestionare a energiei și a iluminării tip LED
– Instalarea panourilor fotovoltaice cogeneratoare
– Montarea unor sisteme inteligente de contorizare

În urma reabilitărilor termice, consumul de energie al instituțiilor poate fi redus până la 40%.